تاریخ انتشار : سه شنبه 27 مهر 1400 - 9:06
1071 بازدید
کد خبر : 208

ملیحه اکبری

سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر باید استانداردهای اولیه را داشته باشد

سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر باید استانداردهای اولیه را داشته باشد
در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر باید استانداردهای اولیه رعایت و کرامت و شرافت مردم ساکن در این مناطق حفظ گردد و به گونه‌ای نباشد که به بهانه کمبود اعتبار و منابع مالی عمرانی به مناطق حاشیه‌نشینی توجه کافی نشود.

به گزارش الوند همدان؛ در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر باید استانداردهای اولیه رعایت و کرامت و شرافت مردم ساکن در این مناطق حفظ گردد و به گونه‌ای نباشد که به بهانه کمبود اعتبار و منابع مالی عمرانی به مناطق حاشیه‌نشینی توجه کافی نشود.

عباس نجفی معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان در جلسه کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری در گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری(حاشیه‌نشینی جدید) که با حضور تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرائی در محل دادگستری استان همدان تشکیل گردید، اظهار داشت: به عقیده آسیب‌شناسان اجتماعی همه اَشکال نابهنجاری‌های اجتماعی همچون سرقت، قتل، قاچاق، خرید، فروش مواد مخدر، خودکشی، اعتیاد و نظایر آن؛ چه به مثابه انحراف و چه در زمره بیماری یا اخلال معلول ناسازگاری‌های اجتماعی است که بر روابط فرد و جامعه حاکم‌اند لیکن نباید اجازه داد این معضلات در مناطق حاشیه‌نشینی خود را نشان دهند.

نجفی اظهار کرد: در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر باید استانداردهای اولیه رعایت و کرامت و شرافت مردم ساکن در این مناطق حفظ گردد و به گونه‌ای نباشد که به بهانه کمبود اعتبار و منابع مالی عمرانی به مناطق حاشیه‌نشینی توجه کافی نشود.
وی یکی از بحران‌های مهم جامعه را بحران حاشیه‌نشینی شهری در حوزه مدیریت شهری و توسعه دانست و تأکید کرد: در توسعه شهری باید از حداکثر ظرفیت‌های قانونی در رفع گره‌ها و مشکلات استفاده کرد و براساس داشته‌ها و ظرفیت‌های استانی ضروری است دستگاه‌ها در جهت رفع مشکلات تلاش نمایند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان با بیان اینکه ارائه خدمات به شهروندان در محلات هدف بازآفرینی شهری از حقوق شهروندی است، اضافه کرد: شهروندان نباید در مناطق کمتر توسعه یافته از امتیازات شهری محروم مانده و این امر نباید بهانه‌ای برای سودجویان در جهت تغییر غیرمجاز کاربری اراضی و تصرفات غیرقانونی، ساخت و سازهای غیرمجاز باشد.
نجفی راه‌اندازی مجدد ایجاد و توسعه دفاتر تسهیل‌گری در مناطق کمتر توسعه یافته را یک ضرورت دانسته و خواستار بررسی‌های کارشناسانه در جهت راه‌اندازی مجدد این دفاتر شد.
در خاتمه معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان ضمن اشاره به سند ملی راهبردی احیاء، به‌سازی، نوسازی و توانمندسازی، بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و طرح ساماندهی امور اجتماعی فرهنگی و امنیتی مناطق ویژه اجتماعی مصوب شورای اجتماعی دستورالعمل نحوه فعالیت کارگروه‌ پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد در سطح استان صیانت و حفاظت از اراضی ملی را یک تکلیف اساسی برای دستگاه‌ها خوانده و خواستار اجرای این تکالیف شد.
وی اظهار امیدواری کرد با تلاش‌های دستگاه‌های مسئول شاهد افزایش میزان صدور سند تک برگی اراضی ملی ممانعت از شکل‌گیری سکونت‌گاه غیررسمی در استان همدان باشیم.

جلسه کارگروه پیشگیری از رشد و گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان تشکیل گردید
به گزارش واحد اطلاع‌رسانی این معاونت، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان اظهار داشت: در اجرای تقسیم کار ملی جلسه پیشگیری از رشد و گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری جلسه کارگروه مذکور در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان تشگیل گردید.
حسین عسگری افزود: در این جلسه موضوع اولویت بخشی بر پیشگیری از تصرف اراضی ملی و انفال عمومی و محدودسازی عوامل و عناصر دخیل در زمین‌خواری با تمرکز بر معاملات غیرقانونی توسط مشاورین املاک در این مناطق و همچنین موضوع پیشگیری از تغییر غیرمجاز کاربری اراضی و اجرای طرح کمربند سبز براساس بند ت ماده ۶۲ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی فرهنگی کشور مورد بحث و تبادل اعضای حاضر قرار گرفت.
عسگری در تکمیل این خبر اضافه کرد: در این جلسه آقای دکتر نجفی معاون محترم قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان به ضرورت اجرای تکالیف ذاتی و سازمانی هر یک از دستگاه‌های متولی امر در جهت پیشگیری از حاشیه‌نشینی تأکید کردند و خواستار اهتمام بیشتر مدیران و کارکنان دستگاه‌ها در اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در مناطق حاشیه‌نشین شدند.

انتهای پیام/ د

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

روزنامه بازی خرید از شاتوت