تاریخ انتشار : یکشنبه 30 آبان 1400 - 10:30
1309 بازدید
کد خبر : 386

تعهد ۶۶۰ هکتاری طرح زراعت چوب(صنوبرکاری )در استان همدان

تعهد ۶۶۰ هکتاری طرح زراعت چوب(صنوبرکاری )در استان همدان
حمید خزائی رئیس اداره جنگلداری وجنگل کاری منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان از تعهد کاشت ۶۶۰ هکتار صنوبر در سال جاری در قالب طرح زراعت چوب این استان خبر داد.

به گزارش الوند همدان؛ حمید خزایی با بیان اینکه امسال برای اجرای طرح زراعت چوب به  صورت متقاضی محور اقدام خواهیم کرد، گفت: متقاضیانی که در رابطه با تامین آب و زمین دارای مشکل نباشند با اولویت کشت صنوبر در حاشیه مزارع به این متقاضیان نهال صنوبر برای طرح زراعت چوب تحویل داده خواهد شد.
نهاوند ،ملایر،تویسرکان ،اسدآباد شهرستان‌های پیشرو در زراعت چوب
وی با بیان اینکه استان همدان یکی از جمله استان‌های کم آب بوده و به همین علت در طرح زراعت چوب به صورت متقاضی محور اولویت با حاشیه مزارع برای کاشت صنوبر در نظر گرفته شده و این درختان نقش بادشکن را دارند، اظهار کرد:در استان همدان شهرستان‌های نهاوند، ملایر، تویسرکان و اسدآباد که دارای منابع آب مناسب‌تری هستند تقریبا برابر با هم به عنوان شهرستان‌های پیشروی   استان در زراعت چوب به شمار می‌روند.
رئیس اداره جنگلداری وجنگلکاری منابع طبیعی استان مهمترین مزیت‌های زارعت چوب را توسعه فضای سبز، درآمدزایی و تأمین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌ها دانست و افزود: تمایل مردم و بهره‌برداران به کشت صنوبر و تمایل بیشتر صنایع برای خرید چوب صنوبر و علاوه بر آن سازگاری صنوبر با شرایط اقلیمی همدان یکی از عمده دلایل اصلی زارعت صنوبر در استان است.
۴۰۰تا ۵۰۰بهره بردار سالیانه زراعت چوب در استان همدان
وی با بیان اینکه استان همدان سالیانه دارای  ۴۰۰تا ۵۰۰ نفر بهره‌بردار در زمینه زراعت چوب است، خاطر نشان کرد: با توجه به طرح تنفس جنگل‌های شمالی و ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌های شمالی زراعت چوب ارزش دو چندانی یافته و با توجه به این افزایش ارزش، زراعت چوب در حال حاضر قابلیت بالایی در رقابت با محصولات کشاورزی را دارد ضمن اینکه کشت بسیاری از محصولات کشاورزی تا زمان برداشت نیازمند صرف هزینه‌های بسیاری در زمینه کوددهی، سم پاشی، هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت بوده در حالی که در زراعت چوب صرف چنین هزینه‌هایی به نسبت کمتر است.
او یاد آور شد: نهال صنوبر براساس هدف زارع مبنی‌بر زارعت چوب با قطر کم یا زیاد کشت‌شده و درصورت نیاز به چوب با قطر کم در سه یا چهار سالگی نهال نسبت به برداشت آن اقدام می‌شود و برای نهال با قطر بالا در سنین بالاتر یعنی هشت تا ۱۰ سالگی برداشت انجام می‌گیرد که به این ترتیب برای رسیدن به سود بالا در صنوبر کاری باید سرمایه زارع حداقل سه سال و حداکثر ۱۰ سال در این کار باقی بماند.
رئیس اداره جنگل کاری منابع طبیعی همدان در ادامه با اشاره به طرح پویش جنگل کاری بیان کرد: در طرح پویش جنگل‌کاری از طریق بذر کاری گروه‌های جهادی و مشارکت مردمی بر همین مبنا بذر مورد نیاز از گونه‌هایی که نیاز به آب کمتری دارند و ما آن را به عنوان گونه پیشگام جنگل می‌شناسیم ابتدا این‌گونه بذر کاری شده و بعد از آن گونه‌های اصلی جنگلی کشت می‌شود.
خزایی ارژن و بادامک را از جمله گونه‌های کم آب بر مورد استفاده در بذر کاری برشمرد و تصریح کرد: به همین منظور بذر مورد نیاز را منابع طبیعی استان در اختیار متقاضیان در قالب گروه‌های جهادی و مشارکت‌های مردمی قرار می‌دهد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در  برخی از شهرستان‌های استان برنامه‌ریزی لازم برای جنگل کاری امسال آعاز شده، گفت: در برخی از شهرستان‌ها نیز با همکاری گروه‌های جهادی و مشارکت مردم کار آغاز شده و در این قالب در حال انجام جنگل‌کاری هستیم .
حمید خزایی افزود: البته باید بارندگی‌های اولیه صورت گیرد و برای شروع کار زمین قابلیت انجام بذر پاشی را داشته باشد که در همین رابطه کار شروع شده و در هفته منابع طبیعی گزارش عملکرد این اقدام را ارائه خواهیم داد.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

روزنامه بازی خرید از شاتوت